2023 icin ilk dilegimi duyuruyorum;

Turkce’yi Wikipedia’da hak ettigi ust kategoriye tasimak.

Halihazirda 100 milyon insan tarafindan konusulan Turkce kabile dillerinin hemen ustunde, ufacik ulkelerle beraber anilirken, Polonyaca, Portekizce, Flemenkce, Almanca gibi sacma sapan dillerin de altinda.

Allah omur verirse bunu 2023 ilk ceyreginde degistirecegim, cunku cok basit.

Bu konuda WikipediaTurk.org diye bir site kurdum. Gonullu olursaniz Google Translate yardimiyla Wikipedia’yi yukari tasimamiz mumkun.

Ilgilenenler, ozellikle programci arkadaslar, lutfen destek@wikipediaturk.org adresinden bana ulassin ya da buradan yorum yazsin.

--

--

Togg vs Lucid Motors 🇹🇷🇸🇦

Şu haberi bir okumanızı öneririm

https://www.benzinga.com/news/22/04/26830452/tesla-rival-lucid-just-bagged-a-huge-deal-from-saudi-arabia-ministry-heres-how-many-evs-it-plans-to

Türkiye kendi elektrikli aracını üretirken dış tasarım konusunda yabancı bir Iteldesign firmasından destek aldı diye elestirilirken, Suudi Arabistan aynı hedef doğrultusunda Amerikalı bir şirket olan Lucid’in çoğunluk hissesini satın alıyor, büyük siparişler geçiyor ve ancak o şekilde firmanın karar mekanizmasında etkili olup kendi ülkelerinde de üretim yapmalarını sağlayabiliyor. Bunu yapan halihazırda dev bir karbon ithalatçısi olan Suudi Arabistan… Dolayısiyla Türkiye’nin ne kadar da doğru bir adımı doğru bir zamanda ve aslında doğru bir şekilde attığını görüyoruz.

Konunun politiklestirilmesinden fabrika açılışlarının parti senlik havası taşımasından ben de mutlu değilim ve bunu eleştirelim. Ama Togg doğru bir adimdir ve tartışmasız bir biçimde desteklenmelidir.

--

--

Yapabileceğiniz en verimli şey kendinize yatırım yapmak olacaktır.

Bu durumda size Unity öğrenmeyi öneririm. Unity sadece bir oyun framework’u değil, aynı zamanda Metaverse’ün de (diğer adıyla VR/AR, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik) altyapısını oluşturuyor, çünkü hali hazırda Unity ile Oculus uygulamaları gerçekleştirmek mümkün.

Aşağıdaki yedi saatlik video ile Unity öğrenmeniz işten bile değil. Sadece İngilizce biliyor ve yeterli bir bilgisayar sahibi olmanız gerekiyor.

Unity öğrenip bir şeyler yapmak isteyen üniversite öğrencisi genç arkadaşlar varsa benle iletişime geçebilir. Projelerinizde mentor/yatırımcı olmak isterim.

Şimdiden kolay gelsin,

--

--

Emre Barack Sokullu

🌎 Globetrotter 👨🏻‍💻 Volupta LLC 👨🏻‍💻 RISG Corp 📈 0 to 1 Ventures (Wordpress, H2O.ai, BTC) ⚽️ Galatasaray SK Congressmember