Togg vs Lucid Motors 🇹🇷🇸🇦

Şu haberi bir okumanızı öneririm

https://www.benzinga.com/news/22/04/26830452/tesla-rival-lucid-just-bagged-a-huge-deal-from-saudi-arabia-ministry-heres-how-many-evs-it-plans-to

Türkiye kendi elektrikli aracını üretirken dış tasarım konusunda yabancı bir Iteldesign firmasından destek aldı diye elestirilirken, Suudi Arabistan aynı hedef doğrultusunda Amerikalı bir şirket olan Lucid’in çoğunluk hissesini satın alıyor, büyük siparişler geçiyor ve ancak o şekilde firmanın karar mekanizmasında etkili olup kendi ülkelerinde de üretim yapmalarını sağlayabiliyor. Bunu yapan halihazırda dev bir karbon ithalatçısi olan Suudi Arabistan… Dolayısiyla Türkiye’nin ne kadar da doğru bir adımı doğru bir zamanda ve aslında doğru bir şekilde attığını görüyoruz.

Konunun politiklestirilmesinden fabrika açılışlarının parti senlik havası taşımasından ben de mutlu değilim ve bunu eleştirelim. Ama Togg doğru bir adimdir ve tartışmasız bir biçimde desteklenmelidir.

--

--

Yapabileceğiniz en verimli şey kendinize yatırım yapmak olacaktır.

Bu durumda size Unity öğrenmeyi öneririm. Unity sadece bir oyun framework’u değil, aynı zamanda Metaverse’ün de (diğer adıyla VR/AR, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik) altyapısını oluşturuyor, çünkü hali hazırda Unity ile Oculus uygulamaları gerçekleştirmek mümkün.

Aşağıdaki yedi saatlik video ile Unity öğrenmeniz işten bile değil. Sadece İngilizce biliyor ve yeterli bir bilgisayar sahibi olmanız gerekiyor.

Unity öğrenip bir şeyler yapmak isteyen üniversite öğrencisi genç arkadaşlar varsa benle iletişime geçebilir. Projelerinizde mentor/yatırımcı olmak isterim.

Şimdiden kolay gelsin,

--

--

Yeni adım Barack’la ilgili sorular/eleştiriler alıyorum yakın çevremden. O yüzden toplu cevaplamak istiyorum;

Barack benim ABD vatandaşı olurken seçtiğim yeni ismim. Çok spontane gelişti; yeni isim seçmek ister misiniz diye sordular.

Benim halihazırda üçü resmi biri göbek olmak üzere dört ismim vardı. Emre Burak Turhan ve göbek adım Mehmet.

Her ne kadar Emre benim arkadaşlar arasında kalıplaşmış ismim olsa da uzun zamandır Emre yerine Burak ismini kullanma niyetim vardı, çünkü benim için en anlamlı ve derin olanı o.

Keza vatandaşlıkta bu soru gelince aklıma gelen isim Barack oldu, çünkü Barack Burak’ın Müslüman Amerikan versiyonu olarak değerlendiriyorum ve ilham verici sevdiğim sempatik bir karakter olan Barack Obama’ya da bir ithafı var.

Dolayısıyla beğenin beğenmeyin, dalga geçin geçmeyin, beşinci ismim Barack’a da hoşgeldin deme vakti :)

Fonetik olarak Türkçe’de biraz rahatsız edici olabileceğini farketmiş olsam da (1) bu biraz geç oldu (2) no problem 😉 ayrıntılarda takılmayalım.

--

--

Emre Barack Sokullu

Emre Barack Sokullu

987 Followers

🌎 Globetrotter 👨🏻‍💻 Volupta LLC 👨🏻‍💻 RISG Corp 📈 0 to 1 Ventures (Wordpress, H2O.ai, BTC) ⚽️ Galatasaray SK Congressmember