Açık Kaynak Siyasi Parti

Emre Barack Sokullu
2 min readJun 8, 2022

Research in Social Project’i sattığımdan beri son bir yıldır dünyayı dolaşarak geçirdim. Özellikle de etrafımızdaki ülkeleri; yani Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi ülkelerini. Bu dönemde yeni proje fikirlerini de Volupta LLC adında yeni bir firma çatısı altında değerlendirdim, ama start vermek için erken olduğunu görerek o tuşa henüz basma kararını vermedim. Bir yandan — Fırat’ın da sızdırmış olduğu gibi — sevgili Murat Kaya ile Grou.ps anılarımı içeren bir kitap üstünde çalıştık, ve o kitap pek yakında raflarda yerini bulacak.

Fakat tüm bu yoğun gündeme rağmen, asıl beynimi meşgul eden, Gezi Olayları’ndan beridir, etrafımızdaki politik gelişmeler… Zira, o gelişmeler çerçevesinde boş durmayıp bir parti kurma fikrini de araştırmaya başladım, çünkü oy pusulasında önümde sunulacak opsiyonların hiçbirinin beni ve çevremdekileri tam olarak heyecanlandırmayacağını görüyorum. Üstelik, yeni ittifaklı siyasi konjonktür küçük bir siyasi parti tekneniz olsa bile sistemde etkiniz olabilmesinin önünü açıyor.*

Bu noktada yaptığım ilk iş, yeni ve iyi organize bir parti olması bağlamında, Deva Partisi’nin web sitesini incelemek oldu. Zira yanılmadım, kurgusunda her ne kadar bünyemin reddettiği elementler olsa da, Deva iyi bir çerçeve oldu. Bu çerçeveyi kullanarak yeni bir parti kurmak üzere, tüzüklerini ve kendimce yorumladığım yeni bir Parti Programı’nı Github üstünde açık kaynak olarak yayınlıyorum.

Bu bağlamda, yeni bir parti kurmuyorum, ama Açık Parti’yi bir proje olarak duyurmuş bulunuyorum. Özellikle yazılımcıların ilgisini çekeceği umudundayım. Tüzük ve Programda değişiklik isteyenler “Pull Request” yapabilir. Veya kendi partisini kurmak isteyenler bu projeyi “Fork” edebilirler, yani çatallayabilirler. Tıpkı bir Linux dağıtımını çatallar gibi…

Mevcut partilere baktığınızda web sitelerinde dahi sundukları programlar çok kısıtlı. Açık Parti çerçevesi kullanarak açık bir şekilde Parti Programı topluluk ve seçmenlerle paylaşılabilir.

Konuştuğum avukat arkadaşlarım Aralık tarihine kadar 41 şehirde teşkilatlanıp başvuruda bulunulursa oy pusulasında yer almaya hak kazanabileceğini söylediler.

Projede gönüllü destek olmak isteyenler esokullu@gmail.com adresinden bana ulaşabilir.

  • Herhalde bu sebepledir ki, bu seçimlerde önümüzde çok sayıda alternatif göreceğiz; eski AKP’li Babacan ve Davutoğlu’nun girişimlerinden tutun da, CHP’nin fork’u* Muharrem İnce ve Sarıgül’e, MHP’nin fork’u Meral Akşener, ve O’nun fork’u Ümit Özdağ’a uzanan bir yelpazeden bahsediyoruz. Bilmeyenleriniz için; fork — Türkçe’si çatallama — bir yazılım terimi.

--

--

Emre Barack Sokullu

🌎 Globetrotter 👨🏻‍💻 Volupta LLC 👨🏻‍💻 RISG Corp 📈 0 to 1 Ventures (Wordpress, H2O.ai, BTC) ⚽️ Galatasaray SK Congressmember