Neden danışmanlık & tavsiye vermeye açık değilim

Başlık ukala duyuluyor olabilir. Ama öyle değil.

Hayatımda öyle bir evredeyim ki, sadece ve sadece aileme ve şirketime odaklanmak istiyorum. Bu ikisi zaten epey zamanımı alıyor. Özellikle ailemi ve arkadaşlıklarımı onlarca sene çok ihmal etmek zorunda kalmıştım. Bilmeyenler Fırat Demirel’in Geleceği Görenler kitabındaki Grou.ps kısmına göz atabilir.

Arkadaşlarla çay kahve içmek çok güzel eğlenceli. Ancak iş konuşulmaya başlandığı anda sıkılıyorum, cidden. Gelen mesajlarda, o geçmişteki isimleri /suratları görmek beni çok mutlu ediyor, ama işle ilgili bir şey konuşmak istemez durumdayım. Keşke sadece geyik yapabilsek.

Bunu yorgunluk, meşguliyet, tokluk veya her ne adlandırırsanız adlandırın, ama ukalalık değil.

Yıllar önce girişimcilik kanım son seviyede kaynarken her cevap almadığım eposta sonrası o muhatabın ukala olduğuna inanırdım. Ama şimdi anlıyorum ki, öyle olmak zorunda değilmiş.

Sorularınız varsa, eposta aracılığıyla yazarsanız kısa kısa cevaplamaya hazırım. Ama ne yalan söyleyim; açık uçlu bir Zoom çağrısı işkence gibi geliyor.

Zamanında “ücretsiz danışmanlık” başlıklı bir blog post açmış ve koskoca holdinglere ücretsiz yurtdışı teknoloji şirketi danışmanlığı verme “hıyarlığında” bulunmuş bir insan olarak 🤦‍♂️ kendimi kullanılmış, yıpranmış hissediyor da olabilirim. Veya Twitter’in hap bilgilerini tükete tükete beynim modifiye olmuş ve uzun süreli dikkat vermekte güçlük çekiyor da… Her şekilde, bende durumlar böyle.

O yüzden profesyonel mesleğim VC’lik olmadığı sürece bunu yapmayacağımı yapamayacağımı bildiririm. Şu sıralar meşguliyetlerim sırasıyla:

  1. Grou.ps: Research in Social Graph, başarılı GraphJS ve Groupsville (Grou.ps 2.0) projelerini sattıktan sonra orjinal Grou.ps’u yeniden canlandırma çabasına giriştim. Büyük de ilerleme kaydettik. O proje, çocuğum gibi hissettiğim Grou.ps, beni çok heyecanlandırıyor.
  2. Volupta LLC: Grou.ps’la paralel işleyecek sosyal içerikli girişimler inkubatörü. Grou.ps çıktıktan sonra Volupta projelerine odaklanacağız.
  3. Yatırımlarım: Ufak yatırımlarım olan Wordpress, H2O.ai, HackerNoon beni çok heyecanlandırıyor. Bunlar dışında yaptıkları iş inovasyon içerdiği için ya da ekip etkileyici olduğu için birkaç biner dolar yatırdığım angel.co girişimleri var.
  4. MNES: bu da yepyeni bir siyasi düşünce kuruluşu.

Zamanım ve profesyonel dikkatim tümüyle bu dördü arasında bölünmüş vaziyette. Şunu da itiraf etmeliyim; işe 20'li ya da 30'lu yaşlarımın başındaki kadar zaman ayıramıyorum. Ne eski enerjim kaldı ne de sırtımda yatırımcı kamçısı. Bir daha öyle bir baskı altında çalışma niyetim de yok. Kimseye de tek kurucu ise bu stresi on seneden fazla çekmeyi önermem. Borsaya açılırsanız ayrı 🙂

Son olarak, durumumu özetleyen şu country müzik ile veda edeyim:

Yüzyüze geyiğine çay kahve her zaman açığım — seve seve.

Selamlar,

🌎 Globetrotter 👨🏻‍💻 Volupta LLC 👨🏻‍💻 RISG Corp 📈 0 to 1 Ventures (Wordpress, H2O.ai, BTC) ⚽️ Galatasaray SK Congressmember