Türkiye’den e-ticaret notları

On beş senelik uzun bir aradan sonra ilk defa altı ay önce ağırlıklı olarak Türkiye’de vaktimi geçirmeye başladım. Bunla ilgili genel notlarımı paylaşmadan önce e-ticaretle ilgili birkaç söz söylemek istiyorum.

Öncelikle Amazon Türkiye’de yeni bir oyuncu, ancak en az ABD’deki kadar başarılı olduğunu söylemeliyim. Çeşit anlamında bir HepsiBurada ya da n11 olmayabilir, ancak Amazon Prime tek kelimeyle harika; denemeyenleriniz denesin ve ertesi gün siparişinizin eline ulaşmasının keyfine varın. Getir ve Banabi varken “ertesi gün gönderi” ne anlamı var diyenlerinizi duyar gibi oluyorum; ancak aynı ürün fiyatlarını Amazon ve Banabi’de karşılaştırdığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Getir henüz kullanamadım ama Banabi de çok güzel bir sistem; ancak şampuan, kağıt havlu gibi günlük ihtiyaçları satın almak için Amazon Prime bence en ideal seçim.

Günlük seçenekler dışında da Amazon’da epey çeşit var. Ancak bir TV almadan önce birkaç gün beklemeyi göze almayı ve önce Cimri ve akakçe’den fiyatları karşılaştırmanızı öneririm. Genelde bir ürün Amazon’da varsa en ucuz fiyatı Amazon veriyor; fakat olmayan ürünlerin olduğu da bir gerçek.

Amazon’un önümüzdeki dönemdeki faaliyetlerini bir tüketici olarak dikkatle takip ediyor olacağım. Türkiye’deki e-ticaret pazarı ABD’den daha rekabetçi ve gerçekten heyecanlıymış :)

🌎 Globetrotter 👨🏻‍💻 Volupta LLC 👨🏻‍💻 RISG Corp 📈 0 to 1 Ventures (Wordpress, H2O.ai, BTC) ⚽️ Galatasaray SK Congressmember

🌎 Globetrotter 👨🏻‍💻 Volupta LLC 👨🏻‍💻 RISG Corp 📈 0 to 1 Ventures (Wordpress, H2O.ai, BTC) ⚽️ Galatasaray SK Congressmember