“Bitcoin is the new gold” is the finance statement du jour, with many op-eds arguing so across the web and the most credible publications. But this shines light only on a small part of the story because of Bitcoin’s highly volatile price. Yes, Bitcoin IS an excellent investment and value transfer vehicle, for the time being, just like gold was once. But make no mistake, that is only for today. Once the crypto’s value stabilizes — and it will — then there’s no doubt that the digital currency will serve mainly as a replacement for cash in daily transactions. For…


Başlık ukala duyuluyor olabilir. Ama öyle değil.

Hayatımda öyle bir evredeyim ki, sadece ve sadece aileme ve şirketime odaklanmak istiyorum. Bu ikisi zaten epey zamanımı alıyor. Özellikle ailemi ve arkadaşlıklarımı onlarca sene çok ihmal etmek zorunda kalmıştım. Bilmeyenler Fırat Demirel’in Geleceği Görenler kitabındaki Grou.ps kısmına göz atabilir.

Arkadaşlarla çay kahve içmek çok güzel eğlenceli. Ancak iş konuşulmaya başlandığı anda sıkılıyorum, cidden. Gelen mesajlarda, o geçmişteki isimleri /suratları görmek beni çok mutlu ediyor, ama işle ilgili bir şey konuşmak istemez durumdayım. Keşke sadece geyik yapabilsek.

Bunu yorgunluk, meşguliyet, tokluk veya her ne adlandırırsanız adlandırın, ama ukalalık değil.

Yıllar önce girişimcilik kanım…


I am happy to announce that GraphJS and Groupsville are sold. I thank Diego, CEO of RockContent, for his stewardship in the process and commitment to open source. GraphJS and Groupsville will still be available on Github under the same liberal MIT license.

As for Research in Social Graph, the company will continue to exist with its remaining set of assets that includes our open-source Pho Networks as well as the revamp of Grou.ps, which is coming up soon. I’m very excited about this new chapter of the company, and particularly Grou.ps.

Grou.ps has had a long history with four…


UPDATE: Read till the end; unfortunately Facebook doesn’t surprise, and this official solution they offer after several emails with their customer support team is actually a no-go!

This is a follow up to my recent tweet

I contacted Facebook on the issue and here’s their response

We can try and help you clear the current Oculus account from your Facebook account so you can merge it to your preferred Oculus account permanently.

Please confirm the account details so we can look into this:

What is the email and username of the other Oculus account?

Do you have a password…


On beş senelik uzun bir aradan sonra ilk defa altı ay önce ağırlıklı olarak Türkiye’de vaktimi geçirmeye başladım. Bunla ilgili genel notlarımı paylaşmadan önce e-ticaretle ilgili birkaç söz söylemek istiyorum.

Öncelikle Amazon Türkiye’de yeni bir oyuncu, ancak en az ABD’deki kadar başarılı olduğunu söylemeliyim. Çeşit anlamında bir HepsiBurada ya da n11 olmayabilir, ancak Amazon Prime tek kelimeyle harika; denemeyenleriniz denesin ve ertesi gün siparişinizin eline ulaşmasının keyfine varın. Getir ve Banabi varken “ertesi gün gönderi” ne anlamı var diyenlerinizi duyar gibi oluyorum; ancak aynı ürün fiyatlarını Amazon ve Banabi’de karşılaştırdığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. …


Facebook and Apple are officially in a war . After years of jabs between the two companies, Mark Zuckerberg finally pointed out loud and clear in Facebook’s last quarterly call that they increasingly see Apple as one of their biggest competitors. That’s mainly because of iMessage, which is bigger than Messenger and WhatsApp in the most profitable markets, but it is also because Apple’s new privacy policy on targeted ads will hurt $FB terribly. After all, the social media giant heavily relies on data-hungry advertising, much more so than the rest of the Big Five:

This chart is from five years ago. While the four on the list have a far more diverse set of revenue sources today, Facebook still depends heavily on advertising only.

While Microsoft, Apple, and Amazon…


Bip uzun zamandır takip ettiğim önemli bir “yerel” mesajlaşma servisi. Gönül isterdi ki, Whatsapp skandalının patlak vermesiyle kamuoyunun gözü Signal ya da Telegram üstünde değil de onlar üstünde olsun; ama malesef tam olarak öyle olmadı. Temiz ve stabil bir ürün olmasına rağmen Bip olması gereken yerde değil. Bunun altında yatan üç temel neden var:

  1. Güven Verememe
  2. İnovasyon Eksikliği
  3. İyileştirilebilir Pazarlama

Şimdi ayrıntılarına girelim;

1. Guven Verememe

Bunun için fazla söze gerek yok. Twitter’da şu aşağıda karşılaştığım “mim” herhalde her şeyi açıklar nitelikte:

Gerçek ya da değil, bu talihsiz durumu aşmanın bir yolu var, o da platformu açık kaynak yapmak. Turkcell şu an Bip’in…


Society is broken. Period.

If the hysteria and polarization in the media, loud and angry voices on Twitter, extreme leaders worldwide prove anything, it is that the very fabric of the society has come to a point where it is about to break.

According to Ray Dalio, the last time we were here was just before World War I.

Part of the problem, many believe, is the insanity fueled by social media. Facebook, Twitter, Instagram, Telegram, and others amplify the extreme voices with their algorithms, for more eyeballs at the expense of our overall well-being.

Volupta LLC is here to…


Geçtiğimiz haftalarda TVNet kanalında yayınlanan röportajım artık Youtube’de. Peak Games satın alması ve Çin-ABD ticaret savaşları sonrası Türk Teknoloji Ekosistemi’nin durumunu tartıştığımız programa aşağıdaki Youtube adresinden erişebilirsiniz:

Emre Sokullu

📍Reno NV 📍Istanbul, Turkey 👨🏻‍💻 Volupta LLC 👨🏻‍💻 RISG Corp 📈 0 to 1 Ventures (Wordpress, H2O.ai, BTC)

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store